Naida Čaršimamović Vukotić
Naida Čaršimamović Vukotić je ekspert za makro-fiskalnu oblast i monitoring i evaluaciju.
Ima skoro petnaest godina iskustva u istraživanjima, empirijskim analizama, unaprjeÄ‘enju kapaciteta, te pružanju savjeta o politikama djelovanja u BiH, regiji zapadnog Balkana, te regiji Europe i centralne Azije. Njeno opsežno iskustvo ukljuÄuje rad direktno s vladinim dužnosnicima na reformama i strateÅ¡kom planiranju, kao i rad na nezavisnim projektima i istraživanjima financiranim od strane Svjetske banke, Ureda Vlade UK za meÄ‘unarodni razvoj (DFID), Europske komisije, Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), Ured specijalnog predstavnika Evropske unije u BiH (EUSR), te Agencije SAD-a za meÄ‘unarodni razvoj (USAID).
Ovo ukljuÄuje preko osam godina rada kao meÄ‘unarodni konsultant za budžet u okviru programa upravljanja javnim financijama Svjetske banke za ministarstva finansija preko dvadeset zemalja u regiji Europe i centralne Azije, te Äetiri godine iskustva u pružanju tehniÄke pomoći Ministarstvu financija i trezora BiH u oblasti planiranja budžeta. Naida posjeduje i opsežno znanje i meÄ‘unarodno iskustvo u oblasti monitoringa i evaluacije u svim fazama, ukljuÄujući strateÅ¡ko planiranje, dizajn, monitoring uÄinaka, evaluacije uticaja i evaluacije uÄinka. Posjeduje i iskustvo u upravljanju projektima na najviÅ¡em nivou, ukljuÄujući obnaÅ¡anje funkcije Å¡efice USAID-ovog Projekta podrÅ¡ke monitoringu i evaluaciji u BiH.
Naida je radila i kao makroekonomski ekspert na meÄ‘unarodnom projektu Europske komisije Horizontalna podrÅ¡ka EU-a koordinaciji s meÄ‘unarodnim financijskim institucijama na zapadnom Balkanuâ€; kao ekspert za javne financije na Projektu Svjetske banke za financijska pitanja općina u jugoistoÄnoj Europi; te kao dio tima Svjetske banke koji je pripremio ocjenu javnih rashoda i financijske odgovornosti (PEFA) za BiH.
ZavrÅ¡ila je studij iz ekonomije i politiÄkih nauka, te magistarski studij iz podruÄja financija i ekonomije u SAD-u, a trenutaÄno pohaÄ‘a doktorski studij ekonomije.